top of page

Sociālo
Aprūpes Centru apmeklējumi

Dažāda rakstura un līmeņa redzes problēmas īpaši skar vecāka gada gājuma cilvēkus - Pasaules Veselība Organizācijas (PVO) apkopotie dati vēsta ka vecumā pēc 65 gadiem, redzes problēmas ir katram trešajam cilvēkam, arī Latvijā. 

Lai gan mūsdienu oftalmoloģija ar modernām metodēm un ierīcēm acu veselības problēmas spēj veiksmīgi ārstēt un vairumā gadījumu pat pilnībā atjaunot redzes kvalitāti, ir ļoti svarīgi, lai pacients pats laicīgi vēršas pie speciālista gan profilaktiski, gan sūdzību gadījumā.

Gaisminas 5.jpg

Jo ātrāk problēma tiek diagnosticēta, jo efektīvāk to var novērst!

Šī brīža aktuālākā problēma ir saistīta ar to, ka cilvēki, kas saskaras ar redzes un citām veselības problēmām laicīgi nevēršas pie speciālista. Latvijā veiktais pētījums liecina, ka 69% iedzīvotāju vecuma grupā pēc 40 redzes pārbaudi veic retāk kā reizi gadā.

 

Šobrīd nav daudz tādu specializētu acu klīniku nedz Rīgā, nedz Latvijas reģionos, kas būtu mūsdienīgas, aprīkotas ar jaunākajām tehnoloģijām un sniegtu valsts apmaksātos acu veselības pakalpojumus. Īpaši skaudra situācija ir pansionātos un sociālās aprūpes centros (SAC), kur darbinieki jau tā ir pārslogoti ar ikdienas aprūpes nodrošināšanu, tāpēc acu veselībai veltīta nepietiekama uzmanība. Atbilstošajās ārstniecības iestādēs pacienti pārsvarā tiek nogādāti tikai tad, kad redze gandrīz pilnībā zaudēta.

Izbraukumi pie senioriem 

Izbraukumus pie senioriem mūsu komanda uztver ar lielu atbildību un misijas apziņu. Katrs izbraukums ir kā ekspedīcija, kurā, atšķirībā no ierastās kārtības, kad pacients pats dodas pie ārsta, mēs dodamies pie pacientiem. Tāpēc ir milzīgs prieks un gandarījums par katru apmeklējumu, jo uzņemšana, atsaucība un atbalsts vienmēr ir fantastisks! 

 

No vienas puses ir ļoti svarīga sirsnīgā sadarbību ar sociālo aprūpes centru darbiniekiem, kuri aktīvi iesaistās kopīgā darbā, jo bez viņu atbalsta šīs apskates nemaz nevarētu veikt: lielai daļai aprūpes centru iedzīvotāju ir jāpalīdz atnākt vai atbraukt ratiņkrēslā līdz apskates telpai. Jāpalīdz pārsēsties no ratiņkrēsla apskates krēslā un atpakaļ. Jāpalīdz pieregulēt sēdēšanas augstumu utml. Liekas - tāds sīkums, bet kādam tas ir jāizdara un tas prasa ne tikai fizisku piepūli, bet arī pacietību un empātiju pret katru cilvēku.

 

Tāpat aprūpes centros dzīvo seniori, kuri kādu veselības iemeslu dēļ ir guloši un nevar ierasties apskates telpā. Šos pacientus mūsu ārsti apmeklē viņu dzīvojamās istabās un veic apskati, tajā skaitā izmantojot mobilās acu diagnostikas iekārtas, kuras ir iegādātas pateicoties Eiropas sociālā fonda projekta finansējumam.

 

Arī pacienti, kuri pārvietojas saviem spēkiem jau laicīgi ierodas uz apksati, uzmanīgi pilda speciālistu norādes un bieži uzdod interesējošos jautājumus par savu redzi. 

Redzes problēmas ir dažādas...

Pārbaudot senioru acu veselību, diemžēl ļoti bieži tiek konstatētas ieilgušas problēmas. Viena no raksturīgākajām situācijām ir ielaista katarakta, kad pēc iespējas ātrāk ir nepieciešama operācija. Kādā no apmeklējumiem pacientei tika konstatēta akūta tīklenes problēma, kas neārstēta, jau aptuveni mēneša laikā radītu redzes zudumu. Pateicoties mūsu speciālistu ātrai rīcībai un sadarbībai ar kolēģiem, jau pēc dažām dienām pacientei tika veikta nepieciešamā operācija.

Gadās arī situācijas, kad apskates rezultātā izrādās, ka ar pacienta redzi viss ir kārtībā un arī esošās lasāmbrilles ir pilnībā atbilstošas esošajiem redzes parametriem, bet vienīgais iemesls, kāpēc pacientam ir radušās grūtības izasīt nākamo grāmatu, ir tas, ka trūkst atbilstošs apgaismojums. Atliek sagādāt un ieslēgt piemērotu gaismas avotu un redze ir atgriezusies!

 

Tieši tāpēc katrs pacients ir īpašs un katram tiek veltīta uzmanība, lai palīdzētu iespējami labākajā veidā.

Līdz šim paveiktais

 PROJEKTA ĪSTENOŠANAS PIRMAJĀ PUSGADĀ MŪSU KOMANDA IR APMEKLĒJUSI

6 SOCIĀLĀS APRŪPES CENTRUS: 

SAC "Mēmele" Aizkraukles novadā, SAC "Gauja" Inčukalna novadā, SAC "Mālpils" un SAC "Gaismiņas" Siguldas novadā, SAC "Saullēkts" Siguldā un SAC "Pēterupe" Krimuldas novadā. 

 

Arī nākošie izbaukumi jau tiek plānoti un tuvākais ir paredzēts pie SAC "Brīze", struktūrvienības "Rozēni" Limbažu novadā.

Young and Old Hands

Aicinam!

!!! Aicinam Latvijas Sociālās aprūpes centrus, kuros dzīvo seniori vecumā 55+ un kuri vēlas uzņemt mūsu komandu, lai veiktu acu veselības diagnostiku, ir laipni lūgti rakstīt uz e-pastu:

Mēs sazināsimies par iespējām apmeklēt arī jūsu seniorus!

bottom of page