top of page

Shariot Macula Lens jeb SML Lēca

Pasaulē no vecuma mākulas deģenerācijas un citiem tīklenes centrālās daļas  bojājumiem (piemēram, diabētiskā retinopātija, deģeneratīva tuvredzība, u.c.) cieš ievērojams skaits pacientu. Tas ir iemesls vājredzībai, zaudētai spējai lasīt, skatīt sīkas detaļas.

 

Šiem pacientiem “parasta” kataraktas operācija uzlabo spēju orientēties telpās, bet tuvuma redze jūtami neuzlabojas. Tā kļūst gaišāka, bet saglabājas sūdzības par neskaidru redzi centrālajā daļā. Ir “pelēks pleķis” acu priekšā, kas traucē gan tālumā, gan tuvumā. Šo situāciju var uzlabot brilles, kas tiek pielietotas kopā ar dažādiem optiskiem palīglīdzekļiem – lupām, teleskopiem, elektroniskām iekārtām.

 

Viens no veiksmīgākajiem risinājumiem, kā uzlabot šo pacientu dzīves kvalitāti, spēju redzēt tuvumā, ir Shariot Macula Lens, jeb SML Lēca.

SML ir intraokulāra lēca ar speciālu optikas centru, kurā papildus ir +10.0 Dioptriju liels palielinājums. Tā ir intraokulārā lupa, kas neārstē tīkleni, bet palielina fokusēto  jeb aplūkojamo attēlu. Palielinājums rada iepēju saskatīt detaļas telpā, uzlabojas redze tuvumā un lasītspēja 15 cm attālumā. Lupa nerada šķēršļus tīklenes tālākai ārstēšanai vai izmeklējumiem. Tā paredzēta pacientiem, kuriem ir izoperēta dabīgā lēca un implantēta intraokulāra lēca, jeb IOL. SML ir sekundārā IOL, kas tiek implantēta uz primārās IOL. 

SML var implantēt kataraktas operācijas laikā – vienā etapā jeb reizē. Var veikt arī divas atsevišķas operācijas – pirmo veic kataraktas operāciju, un lupu implantē pēc mēneša vai vēlāk (nav laika ierobežojumu). 

 

To, vai SML lēca pacientam ir piemērota un dos vēlamo rezultātu, kopīgi, ņemot vērā visus nepieciešanos aspektus, izvērtē ārsts un optometrists. 

Diemžēl, ņemot vērā SML lēcas lielās izmaksas (~1200 EUR), lielākajai daļai pacientu šī tuvuma redzes uzlabošanas metode nav pieejama. Tagad tam ir risinājums! 

Klīnika “Acu veselības centrs” kopš 2021.gada sākuma ir sociāls uzņēmums un pateicoties Eiropas sociālā fonda finansiālam atbalstam, sociālā projekta “Iespēja redzēt” ietvaros 30 pacientiem ar tīklenes centrālās daļas bojājumiem, “Acu veselības centrs” nodrošina SML lēcu bez maksas. 

 

Projekta īstenošanas pirmajā pusgadā jau ir veiktas 6 veiksmīgas SML lēcas implantācijas operācijas un turpina veidoties pieraksts uz nākošajām operācijām ar bezmaksas SML lēcas implantāciju.


!!! Ja Tev vai kādam Tev pazīstamam cilvēkam ir diagnosticēta tīklenes distrofija, jeb mākulas deģenerācija vai ir pamatotas aizdomas par šo saslimšanu vai tās risku (vairāk informācijas skat.: www.tīklene.lv ), aicinam sazināties ar Acu Veselības Centru:

Rakstot uz e-pastu:

Zvanot pa tālruni:

Mēs palīdzēsim noskaidrot vai konkrētajā gadījumā SML lēcas implantācija ir piemērota. 

bottom of page